a buyer s and user s guide to astronomical telescopes binoculars the patrick moore practical astronomy series

Download Book A Buyer S And User S Guide To Astronomical Telescopes Binoculars The Patrick Moore Practical Astronomy Series in PDF format. You can Read Online A Buyer S And User S Guide To Astronomical Telescopes Binoculars The Patrick Moore Practical Astronomy Series here in PDF, EPUB, Mobi or Docx formats.

A Buyer S And User S Guide To Astronomical Telescopes And Binoculars

Author : James Mullaney
ISBN : 9781461487333
Genre : Science
File Size : 20. 54 MB
Format : PDF, Mobi
Download : 635
Read : 960

Download Now


Amateur astronomers of all skill levels are always contemplating their next telescope, and this book points the way to the most suitable instruments. Similarly, those who are buying their first telescopes – and these days not necessarily a low-cost one – will be able to compare and contrast different types and manufacturers. This exciting and revised new guide provides an extensive overview of binoculars and telescopes. It includes detailed up-to-date information on sources, selection and use of virtually every major type, brand, and model on today’s market, a truly invaluable treasure-trove of information and helpful advice for all amateur astronomers. Originally written in 2006, much of the first edition is inevitably now out of date, as equipment advances and manufacturers come and go. This second edition not only updates all the existing sections of “A Buyer’s and User’s Guide to Astronomical Telescopes and Binoculars” but adds two new ones: Astro-imaging and Professional-Amateur collaboration. Thanks to the rapid and amazing developments that have been made in digital cameras – not those specialist cool-chip astronomical cameras, not even DSLRs, but regular general-purpose vacation cameras – it is easily possible to image all sorts of astronomical objects and fields. Technical developments, including the Internet, have also made it possible for amateur astronomers to make a real contribution to science by working with professionals. Selecting the right device for a variety of purposes can be an overwhelming task in a market crowded with observing options, but this comprehensive guide clarifies the process. Anyone planning to purchase binoculars or telescopes for astronomy – whether as a first instrument or as an upgrade to the next level – will find this book a treasure-trove of information and advice. It also supplies the reader with many useful hints and tips on using astronomical telescopes or binoculars to get the best possible results from your purchase.

Guide To Observing Deep Sky Objects

Author : Jeff Farinacci
ISBN : 9780387728513
Genre : Science
File Size : 57. 71 MB
Format : PDF, Kindle
Download : 416
Read : 1098

Download Now


Guide to Observing Deep-Sky Objects is a reference book for amateur astronomers. It contains, for each constellation, a star chart showing the Bayer labels, a table for many of the stars in the constellation, along with their positions and magnitudes, and a table of the deep-sky objects in the constellation, with relevant observational data. Facing pages provide unique year-long graphs that show when the constellation is visible in the sky, allowing the user to quickly determine whether a given constellation can be seen, and when the best time to see it will be.

Astronomical Equipment For Amateurs

Author : Martin Mobberley
ISBN : 1852330198
Genre : Science
File Size : 41. 60 MB
Format : PDF, Kindle
Download : 309
Read : 313

Download Now


This is a practical guide for anyone who is using, buying, or simply interested in knowing more about telescopesNewtonians, catadioptrics, Cassegrains and Schmidt-Cassegrains - mountings, binoculars, eyepieces, filters, and almost every kind of accessory. Other detailed topics include electronic imaging, image processing, planetarium and telescope control software, video astronomy, observatories, equipment for solar observation and star atlases.

American Book Publishing Record

Author :
ISBN : UOM:39015066180459
Genre : American literature
File Size : 89. 18 MB
Format : PDF, Docs
Download : 977
Read : 890

Download NowAstronomick Oko

Author : Peter Begeni
ISBN : 9788085221831
Genre :
File Size : 76. 66 MB
Format : PDF
Download : 373
Read : 733

Download Now


Do roku 1610, kedy sa taliansky astronóm Galileo Galilei prvýkrát pozrel na hviezdnu oblohu ďalekohľadom, malo ľudské oko v astronómii zásadný význam, lebo bolo jediným detektorom, ktorým mohli astronómovia pozorovať vesmír. Ale aj v súčasnej dobe, kedy sa k pozorovaniu oblohy používajú citlivé elektronické prístroje, existuje stále mnoho typov astronomických pozorovaní (na amatérskej aj profesionálnej úrovni), ktoré sú vykonávané vizuálne (či už s ďalekohľadom alebo bez neho). Dostáva sa vám do rúk jedinečná kniha, v ktorej vás autor pútavou formou naučí ako sa správne dívať do vesmíru tak, aby ste svoj zrak využili čo najlepšie. Je určená nielen astronómom a obdivovateľom hviezdnej oblohy, ale svoje miesto nájde aj u ďalších odborníkov i širokej verejnosti. Popri základných informáciách o oku, jeho fyziológii a chybách, poskytne aj pohľad na históriu mechanizmu videnia, zaujímavosti z mytológie čí prekvapivé optické klamy a ilúzie. Podrobný vecný a menný register uľahčí vyhľadávanie jednotlivých názvov. Aj keď je kniha písaná prístupnou formou, aby zaujala širokú verejnosť, bude zaujímavým zdrojom i pre mnoho odborníkov svojimi encyklopedickými i historickými súvislosťami. Smelo ju môžeme zaradiť medzi literatúru odbornú, ku ktorej sa bude čitateľ opakovane vracať. Je charakteristická overenými informáciami, čo je zvlášť dôležité v súčasnej dobe hľadania len na internete. Podobné dielo u nás doteraz chýbalo, nenájdeme ho ani v inojazyčnej literatúre, a tak si iste nájde svojich spokojných čitateľov nielen medzi hvezdármi. RNDr. Peter Begeni (*1974) vyštudoval astronómiu a astrofyziku na Matematicko-fyzikálnej fakulte UK v Bratislave. V súčasnosti pracuje ako špecialista v informačných technológiách, no srdcom ostal stále astronóm. Jeho astronomické začiatky sú spojené s hvezdárňou v Prešove, kde vydal aj svoje ďalšie publikácie: Základy pozorovania nočnej oblohy (1994), Pozorujeme telesá slnečnej sústavy (2001), Hviezdny tulák (2010). V ostatných rokoch sa aktívne venuje problematike svetelného znečistenia, je jedným z iniciátorov založenia Parku tmavej oblohy Poloniny. RNDr. Pavol Rapavý recenzent

Astronomy Now

Author :
ISBN : UOM:39015036959552
Genre : Astronomy
File Size : 61. 66 MB
Format : PDF, ePub, Docs
Download : 375
Read : 722

Download NowSportoptiken

Author : Alan R. Hale
ISBN :
Genre : Sports & Recreation
File Size : 84. 82 MB
Format : PDF, Mobi
Download : 417
Read : 212

Download NowOrion

Author :
ISBN : UOM:39015056642633
Genre : Astronomy
File Size : 29. 33 MB
Format : PDF
Download : 296
Read : 397

Download NowSubject Guide To Books In Print

Author :
ISBN : STANFORD:36105022290980
Genre : American literature
File Size : 64. 72 MB
Format : PDF, ePub
Download : 581
Read : 197

Download NowSternegucken F R Dummies

Author : Steve Owens
ISBN : 9783527710805
Genre :
File Size : 41. 3 MB
Format : PDF, ePub, Mobi
Download : 574
Read : 1106

Download NowTop Download:

Best Books